Jak se připravit na porod a jak vybrat tu správnou porodnici?
Pro spousty z nás je jedna z nejdůležitějších věcí v těhotenství výběr té správné porodnice. Není se čemu divit, chceme přeci, aby o nás i o naše malé bylo co nejlépe pečováno a postaráno. Každá z nás, by si předem měla rozmyslet, co je pro ni důležité během porodu a po porodu, pro co se chce rozhodnout a co bude preferovat. Pojďme se společně podívat na to, nad čím přemýšlet a co si před výběrem ujasnit.
Kdy poznáte, že rodíte
Drtivá většina z nás pozná, kdy rodí, a proto co nejdříve vyráží do porodnice, kde proběhne příjem k porodu. V každé porodnici by vás měl lékař vnitřně vyšetřit a udělat ultrazvuk, kde zjišťuje, zda je miminko v pořádku. Kontroluje se srdíčko, možné kontrakce a otevření porodních cest.
Poté se rozhodne, zda pojedete zpět domů, půjdete rovnou na sál rodit, nebo zda vás přesunou na oddělení šestinedělí a do porodu si počkáte v nemocnici.
Zůstanete-li v porodnici, je nutné vyřešit určité dokumenty, někde dostanete jakýsi předporodní plán, kde zaškrtáte, co si při porodu představujete. Dále je nutné vyřešit jméno miminka a další povolení k vyšetření atd.
Celé toto papírování nějakou dobu trvá, a proto by se znovu měla udělat kontrola srdeční akce a kontrakcí. Jestliže je vše v pořádku, dle výběru maminky, je možný klystýr a oholení hráze, další průběh první doby porodní je na mamince a možnostech porodnice. V některých nemocnicích je ale možné, že budete nepřetržitě na monitoru a díky tomu nebude mít úplnou benevolenci.
Průběh porodu
Porod sám o sobě netrvá až tak dlouho, je to druhá doba porodní a měří se od úplného otevření porodních cest až do narození děťátka. Někde je možné rodit v různých polohách nebo i ve vaně.
Jen co se vaše malé narodí, zbývá porodit placentu. Předtím než se porodí placenta, odebírá se krev z pupečníku na test syfilis. Tomu, kdo má Rh faktor negativní, se odebírá více krve k zjištění protilátek.
Až máte toto vše za sebou, rodí se placenta, u které se následně kontroluje, jestli je kompletní. Možností také je, že není celá a tím by mohly vzniknout komplikace, proto je tato kontrola velmi důležitá.
Během porodu je možné, že vás budou muset nastřihnout, aby vám miminko neublížilo, a proto se maminka ke konci zašívá. I kdyby se vám nechtělo, bohužel úplným závěrem porodu je ještě čekání na porodním sále, a to další dvě hodiny, kde lékaři sledují dělohu, váš tlak, teplotu, pulz a také vyprázdnění močového měchýře. Po celém tomto procesu, pokud je vše v pořádku, vás převezou na oddělení šestinedělí.
Na co byste měly před porodem pamatovat
• Kdy se zaregistrovat
• Jak probíhá běžný porod
• Jak daleko máte porodnici od bydliště
• Jak vypadá porodní sál a oddělení šestinedělí
• Možnost porodu podle svého přání a jeho respektování
• Průběh před samotným porodem
• Možnost epidurální analgezie, rajského plynu a jeho cena
• Jiné možnosti tlumení bolesti
• Kdo s vámi může být u porodu, jako dlouho a zda vůbec
• Kdy bude miminko přiloženo k prsu
• Možnost nadstandardu a jeho cena
• Které věci vám poskytuje porodnice a co je nutné vzít si z domova
Doba poporodní
Jednou z nejdůležitějších věcí pro porodu je ošetření miminka. Ihned po porodu by vám miminko měli dát na prsa (podívejte se také na článek – co je porodní bonding) a později odstřihnout pupečník. Samozřejmě pokud nejsou nějaké komplikace. V tomto případě je přednější ošetření.
Miminko zůstává ještě nějakou dobu u maminky, nutností ale je děťátko osušit, změřit, zvážit, dát svorku na pupečník, aby nekrvácelo a vykapat očička z důvodu možného zánětu spojivek. Váš dáreček dostane identifikační náramek a bude jasné, že patří k vám.
Důležitý je i vitamín K, který se dává buď při vyšetření ihned, nebo až na novorozeneckém oddělení.
Šestinedělí
Na oddělení šestinedělí probíhají pravidelné kontroly stahování dělohy a případné krvácení. Je-li vše v pořádku, maminka ihned dostane své miminko k sobě. Sestřičky během doby na oddělení novopečené mamince vysvětlí jak miminko koupat, přebalit, měření teploty, kojení, celkovou základní péči. Po porodu budete přibližně tři dny v nemocnici pro kontrolu, zda je vše v pořádku.
Jistě je možné odejít dřív, ale pouze na vlastní nebezpečí. Dnes se dělá i takzvaný ambulantní porod kdy maminka s miminkem odchází z porodnice do 24hodin po narození. Další možností je, že v porodnici zůstanete déle díky možným komplikacím.
Nenechte se porodem zaskočit
Toto jsou základní věci, které by se měly dít takřka v každé porodnici a teď už je jen na vás, co si o dané nemocnici zjistíte a co vám bude vyhovovat. Velmi doporučuji přečíst si recenze, promluvit s maminkami, které rodili v nemocnici, kde by se vám líbilo rodit a poradit se s gynekologem, zda jste vybrala dobře. Všem těhotným přeji šťastný výběr porodnice a hladký průběh porodu.
Komentáře
Okomentovat