Přeskočit na hlavní obsah

1. Trimestr


Rozhodla jsem se vám popsat každý trimestr zvlášť, i když asi ten 3., poslední, bude rozepsaný do více článků. Takže, jak jsem už psala, tak víte, jak jsem se dozvěděla, že jsem těhotná a teď jak to pokračovalo…

Spousta maminek si stěžuje, že trpí nevolnostmi. Tak to já vůbec neznám, naštěstí. Opravdu musím říct, že ranní nevolnosti jsem takřka nezažila. Neříkám, párkrát se objevili, ale kdybych to měla spočítat, určitě by mi stačili obě ruce.

Další, co se velmi řeší je strava. Upřímně vám řeknu, že já se nějak neomezovala. Jediné, na co jsem si dávala pozor a i když ho miluji je tatarský biftek, který jsem si za celé těhotenství nedala., potom sushi a plísňové sýry (Niva, Hermelín). Jinak že bych extrémně hlídala zdravou a vyváženou stranu nemůžu říct. Dala jsem si prostě vše, na co jsem měla chuť. I přesto, že jsem si dala vše, na co si malý vzpomněl, v tomto období jsem moc nepřibírala.


Co mi přijde jako dobrá věc, koupit si doplňky stravy a vitamíny pro těhotné. Miminko vám sebere spoustu vitaminů a živin, co máte v sobě a i vy nějaké potřebujete. šJá jsem od svého lékaře dostala léky jménem Gravital, které mě stály do 500,- a v prvním trimestru jsem je brala jednou denně. Bohužel jsou celkem velké a já úplně nesnáším polknout tabletku, takže jsem s tím měla trošku problém, ale to je jenom tak můj problém.


Abych vám řekla pravdu, v tomto prvním období jsem žádné věci na malého nekupovala a vlastně ani nechtěla od nikoho přijímat, protože jsem celkem dost pověrčivá a říkala jsem si, že dokud vše na 1. screeningu nebude v pořádku, nic nechci. Vlastně první tři měsíce mi utekli jako voda, protože jsem stále chodila normálně do práce, letěla jsem ještě do Thajska na dovolenou, a když už jsem měla volno tak jsem většinou vše prospala, protože únava mě opravdu ničila.

Tak teď bych vám ráda shrnula nějaká vyšetření, které jsou potřeba podstoupit a mohla bych vám sem dát i nějaké aplikace nebo servery, které jsem si v těhotenství našla:
  • První vyšetření se obvykle dělá mezi 6. - 8. týdnem těhotenství. Díky ultrazvuku lékař zjistí, zda máte fazolku v bříšku nebo ne. Pokud ano, pokouší se zjistit jak na tom je (přítomnost srdíčka, atp.) 
  • kolem 10. týdne probíhá odběr krve
  • do 14. týdne by vám měl doktor stanovit krevní skupinu, Rh faktor, screening protilátek, hodnotu cukru, test na HIV a syfilis, ultrazvuk a screening, kde se zjišťují vývojové vady 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Novopečená maminka radí, jak na spánek miminka Novorozenci spí opravdu hodně! Obvykle 16 až 17 hodin denně. Přičemž většina dětí nezůstává spát déle než dvě až čtyři hodiny v kuse. A to bez ohledu na to, jestli je zrovna den či noc. Buďte proto připraveni, že v prvních týdnech života novorozence si spánku příliš neužijete. Spánek miminka během šestinedělí Během  šestinedělí  se miminka budí přibližně ve stejných časových rozmezích. Jelikož ještě  nerozpoznávají den a noc . Více méně se budí jen kvůli hladu, anebo pokud je třeba bolí bříško. Po tomto nejkrušnějším období je již možné mít určitý režim spánku. Miminko by pomalu mělo  začít vnímat rozdíly mezi dnem a nocí.  Ale nečekejte, že dáte miminko spát v osm večer a probudí se vám až další den v osm ráno. Většinou se děťátka nejdéle budí po šesti hodinách, takže vás přeci jen v noci minimálně jednou vzbudí. Ale samozřejmě neřiďte se podle žádných tabulek, pokud vám miminko bude spát déle než šest hodin,
Jak se připravit na porod a jak vybrat tu správnou porodnici? Pro spousty z nás je jedna z nejdůležitějších věcí v těhotenství výběr té správné porodnice. Není se čemu divit, chceme přeci, aby o nás i o naše malé bylo co nejlépe pečováno a postaráno. Každá z nás, by si předem měla rozmyslet, co je pro ni důležité během porodu a po porodu, pro co se chce rozhodnout a co bude preferovat. Pojďme se společně podívat na to, nad čím přemýšlet a co si před výběrem ujasnit. Kdy poznáte, že rodíte Drtivá většina z nás pozná, kdy rodí, a proto co nejdříve vyráží do porodnice, kde proběhne příjem k porodu. V každé porodnici by vás měl lékař vnitřně vyšetřit a udělat ultrazvuk, kde zjišťuje, zda je miminko v pořádku. Kontroluje se srdíčko, možné kontrakce a otevření porodních cest. Poté se rozhodne, zda pojedete zpět domů, půjdete rovnou na sál rodit, nebo zda vás přesunou na oddělení šestinedělí a do porodu si počkáte v nemocnici. Zůstanete-li v porodnici, je nutné vyřešit u
Získejte zpět původní váhu. Kdy a jak začít cvičit po porodu? Čas po porodu je velmi cenný. Každá z nás je ráda, když si v klidu dojde do sprchy, nebo se nají. Kdy najít čas na trochu cvičení? Stejně jako mnoho maminek přemýšlíme, kdy a jak začít. Co si budeme povídat, hned po ukončení  těhotenství   a porodu nejsme v nejlepší kondici, navíc naše  miminko   potřebuje hodně pozornosti a celodenní péče. Cítíme se vyčerpané a na trochu pohybu nemáme ani pomyšlení. Proto se podíváme na to, kdy a jak začít s menším tréninkem, tak abychom se dostali k původní váze. Nezapomínejte, jak dlouho rostlo miminko ve vašem těle Tím pádem nečekejte, že za dva  týdny  budete na původní váze. Vše chce svůj čas, a proto ani vy na sebe nespěchejte. Začněte postupně a pomalu.Už pár dnů po přirozeném porodu, pokud se cítíte dobře, můžete zkusit nenáročné cviky. Jestli-že jste po císařském řezu, raději dejte cvičení čas a na nic nespěchejte. Sama uznáte za vhodné, kdy jste připravená. V obo