Přeskočit na hlavní obsah
Chystáte se s miminkem na dovolenou? Máme pro vás pár tipů.

cestovani-deti-tehotenstvi
Stejně jako mnoho rodičů pravděpodobně ani vy nebudete chtít se svým malým dítětem jet kamkoli kromě domova. Dítě potřebuje hodně pozornosti a krmení, takže cestování na velké vzdálenosti a cestování na dovolenou může být obtížné zvládnout. A možná se také cítíte vyčerpaní. Na druhou stranu není vůbec vyloučené, že cestování s dítětem bude zábava a všichni si ho užijete. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou prožít šťastnou a spokojenou dovolenou s malým cestovatelem.

Jen proto, že máte malé dítě, neznamená to, že musíte být uvíznutí doma. Nyní je skvělý čas, abyste si sbalili a cestovali po světě!Trik spočívá v tom, že pro své malé dítě vyberete správné destinace, a naštěstí existují po celém světě několik skvělých prázdninových destinací vhodných pro děti.

Kdy je moje dítě dost staré na cestování?
Vaše dítě může cestovat již brzy po narození. Většina leteckých společností dává přednost dětem, které jsou alespoň dva dny staré, ale potom je to jen na vás. Mějte na paměti, že vaše dítě bude potřebovat cestovní pas a v případě potřeby vízum. Je také důležité zajistit, aby byla hrazena z vašeho cestovního pojištění. A pokud má jiné příjmení než vy, podívejte se na oficiální cestovní rady, jaké další dokumenty musíte vzít.
Malé děti obecně platí za dobré cestovatele. Pokud se cítí opečovávaní a v bezpečí a pravidelně se krmí. Pohyb a aktivita jim také často pomáhá spát!
Možná budete dvakrát přemýšlet, než se vydáte na jakékoli dlouhé cesty vzhledem k tomu, že právě prožíváte novou životní zkušenost.  Pokud tedy máte pocit, že ještě nejste na cestování s dítětem připraveni, počkejte několik týdnů, až se budete cítit lépe a jistěji.

Jaký je nejlepší způsob dopravy s malým dítětem?

Většina rodičů se svým miminkem vyrazí na první dovolenou autem. Pokud pojedete autem, nezapomeňte miminko před jízdou přebalit a připravit auto tak, aby bylo miminku pohodlně. Chraňte ho před sluníčkem, takže na delší jízdy je dobré dát na okno plenu, nebo ručník. 
Určitě není dobré mít otevřená okýnka, aby vaše malé neofouklo a opatrní buďte i s klimatizací, protože malý drobečkové velmi rychle prochladnou. Pokud to bude možné, je dobré se vyhnout zácpám, které jsou nepříjemné jak pro nás, tak i pro miminka a udělat si po určité době přestávky. Co určitě nezapomeňte, udělat s sebou nějaký čaj nebo pití a pro větší děti s sebou přibalit něco k snědku.
Pokud pojedete vlakem, není na škodu koupit lístky s dostatečným odstupem. Je pak možné zarezervovat si místa s dětmi, kde máte speciální služby od obsluhy. Ve vagonech je možné u obsluhy dostat horkou vodu, pokud používáte umělé mléko, ale přeci jen je lepší vzít si vlastní termosku s vodou. Před koupí lístku se podívejte, jakým vlakem pojedete, tich novějších jsou možné i větší toalety s přebalovacím pultem.
Pokud letíte, přední nosič nebo dětský popruh je ideální způsob, jak přepravit vaše dítě, když je malé. Když vám bude dítě nablízku, bude se cítit bezpečně. Babywearing také usnadňuje cestování vlaky a autobusy. Použití praku udržuje vaše ruce volné, takže můžete najít peníze na jízdné a přepravovat brašny, zatímco své dítě budete pohodlně držet.
Vaše dítě může cestovat již brzy po narození. Většina leteckých společností dává přednost dětem, které jsou alespoň dva dny staré, ale potom je to jen na vás. Mějte na paměti, že vaše dítě bude potřebovat cestovní pas a v případě potřeby vízum. Je také důležité zajistit, aby byla hrazena z vašeho cestovního pojištění. A pokud má jiné příjmení než vy, podívejte se na oficiální cestovní rady, jaké další dokumenty musíte vzít.
Každý lékař vám řekne o létání s dítětem něco jiného, zda je dobré nebo špatné cestovat s miminkem letadlem. Při této přepravě je pár problémů, které ale nemusí vadit všem. Jednak je v letadle permanentně puštěná klimatizace, takže buďte opatrní na své malé a dostatečně ho oblečte.
Další nepříjemnou záležitostí je změna tlaku při vzlítání a přistávání. V těchto pár minutách je dobrá dát miminku napít z lahvičky, buď mléka, nebo čaje, aby miminku nezaléhala ouška a tolik nevnímala změnu tlaku.
Každopádně pokud vyrazíte tímto způsobem, při koupi letenek informujte aerolinky, že máte malé miminko, některé společnosti jsou schopné vám poskytnout místa pro rodiny a koše s ochrannými pásy pro vaše děťátko, dále pohodlnější přebalování.

Jak krmit dítě na cestách?

Kojení je velmi pohodlné při cestování, protože nemusíte balit žádné vybavení.
U většiny lékáren a supermarketů můžete zakoupit výhodné balíčky a hotové receptury cestovní velikosti. 
V mnoha obchodech jsou k dispozici sterilizátory cestovních lahví a vložky do před-sterilizovaných lahví.
Mléko a jídlo vašeho dítěte nepodléhají stejným maximálním omezením jako jiné tekutiny pro zavazadla v letadle. Můžete tak mít dost na cestu se svým dítětem. 
Pokud vaše dítě krmíte pevnou stravou, vložte do zavazadel několik dobře zabalených sklenic a sáčků dětské výživy. Měli byste být schopni koupit jídlo, i když jste pryč, pokud nechcete jít někam opravdu exoticky.
Spousta bryndáčků je také nezbytná pro zachycení všeho, co půjde ven.

Jak miminku pomoci na dovolené, když se něco přihodí

Jednou z možností, co se může stát na letní dovolené, je spálení sluníčkem. V tomto případě, je dobré pokožku chladit. Buď to studenou vodou, nebo je dobrý jogurt, tvaroh anebo podmáslí. Určitě nikdy nepoužívejte mastné a olejové krémy. Samozřejmě pokud to bude hodně vážné, raději vyhledejte lékaře.
Další možností je bodnutí od hmyzu. Postižené místo zachlaďte a položte na něj cibuli. Poté raději použijte anti-alergenní krém.
Nemusíte se ani vyhnout zácpě, která je velmi nepříjemná. Na to je dobré mít broskvovou, hruškovou anebo švestkovou šťávu, která by zácpu mohla uvolnit.
Určitě nezapomeňte miminku doplňovat tekutiny, které také můžou být příčinou.
Lékárnička
  • Teploměr a čípky proti horečce
  • Roztok proti průjmu
  • Náplasti a pinzetu
  • Gel na bodnuté hmyzem, spálení sluncem anebo na rány
  • Jiné léky, které užívá vaše miminko pravidelně

Seznam věcí, které přibalit s sebou na dovolenou s dítětem

Jídlo

  • Umělé mléko, instantní kaše
  • Příkrmy ve skleničkách
  • Šťávy, nebo čaje
  • Kojenecká voda
  • Dětské sušenky
  • Lahev na mléko, nebo čaj
  • Dudlík

Péče

  • Šampon a mýdlo
  • Krém, olejíček
  • Plenky, krém na opruzeniny
  • Hřeben
  • Nůžky na nehty
  • Ručník
  • Opalovací krém (nejlépe faktor 50)

Oblečení

  • Kalhoty
  • Dupačky
  • Pyžamo
  • Kraťasy
  • Mikina, svetřík
  • Bunda
  • Trička, bodýčka
  • Čepice proti sluníčku

Něco navíc

  • Oblíbené hračky, i na pláž
  • Rukávky, kruh
  • Deka a plyšák
  • Kočárek (golfky), nosítko
  • Chůvičky (případně adaptéry do zásuvky)
  • Koupací plenky

Jak mohu udržet své dítě šťastné při cestování letadlem?

Krmte své dítě během vzletu a při přistání, abyste zmírnili tlak, resp. bolesti v uších.
Když můžete, změňte scenérii ze svého sedadla. Projděte se s dítětem letadlem (nebo vlakem) a nechte jej, podívat se z okna. Pokud spí, položte ji bezpečně a nechte ho kopat nohama alespoň každých pár hodin.
Ujistěte se, že během cesty má dítě dostatek tekutin. Při cestování hrozí větší riziko dehydratace.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak se připravit na porod a jak vybrat tu správnou porodnici? Pro spousty z nás je jedna z nejdůležitějších věcí v těhotenství výběr té správné porodnice. Není se čemu divit, chceme přeci, aby o nás i o naše malé bylo co nejlépe pečováno a postaráno. Každá z nás, by si předem měla rozmyslet, co je pro ni důležité během porodu a po porodu, pro co se chce rozhodnout a co bude preferovat. Pojďme se společně podívat na to, nad čím přemýšlet a co si před výběrem ujasnit. Kdy poznáte, že rodíte Drtivá většina z nás pozná, kdy rodí, a proto co nejdříve vyráží do porodnice, kde proběhne příjem k porodu. V každé porodnici by vás měl lékař vnitřně vyšetřit a udělat ultrazvuk, kde zjišťuje, zda je miminko v pořádku. Kontroluje se srdíčko, možné kontrakce a otevření porodních cest. Poté se rozhodne, zda pojedete zpět domů, půjdete rovnou na sál rodit, nebo zda vás přesunou na oddělení šestinedělí a do porodu si počkáte v nemocnici. Zůstanete-li v porodnici, je nutné vyřešit u
Získejte zpět původní váhu. Kdy a jak začít cvičit po porodu? Čas po porodu je velmi cenný. Každá z nás je ráda, když si v klidu dojde do sprchy, nebo se nají. Kdy najít čas na trochu cvičení? Stejně jako mnoho maminek přemýšlíme, kdy a jak začít. Co si budeme povídat, hned po ukončení  těhotenství   a porodu nejsme v nejlepší kondici, navíc naše  miminko   potřebuje hodně pozornosti a celodenní péče. Cítíme se vyčerpané a na trochu pohybu nemáme ani pomyšlení. Proto se podíváme na to, kdy a jak začít s menším tréninkem, tak abychom se dostali k původní váze. Nezapomínejte, jak dlouho rostlo miminko ve vašem těle Tím pádem nečekejte, že za dva  týdny  budete na původní váze. Vše chce svůj čas, a proto ani vy na sebe nespěchejte. Začněte postupně a pomalu.Už pár dnů po přirozeném porodu, pokud se cítíte dobře, můžete zkusit nenáročné cviky. Jestli-že jste po císařském řezu, raději dejte cvičení čas a na nic nespěchejte. Sama uznáte za vhodné, kdy jste připravená. V obo
Novopečená maminka radí, jak na spánek miminka Novorozenci spí opravdu hodně! Obvykle 16 až 17 hodin denně. Přičemž většina dětí nezůstává spát déle než dvě až čtyři hodiny v kuse. A to bez ohledu na to, jestli je zrovna den či noc. Buďte proto připraveni, že v prvních týdnech života novorozence si spánku příliš neužijete. Spánek miminka během šestinedělí Během  šestinedělí  se miminka budí přibližně ve stejných časových rozmezích. Jelikož ještě  nerozpoznávají den a noc . Více méně se budí jen kvůli hladu, anebo pokud je třeba bolí bříško. Po tomto nejkrušnějším období je již možné mít určitý režim spánku. Miminko by pomalu mělo  začít vnímat rozdíly mezi dnem a nocí.  Ale nečekejte, že dáte miminko spát v osm večer a probudí se vám až další den v osm ráno. Většinou se děťátka nejdéle budí po šesti hodinách, takže vás přeci jen v noci minimálně jednou vzbudí. Ale samozřejmě neřiďte se podle žádných tabulek, pokud vám miminko bude spát déle než šest hodin,