Přeskočit na hlavní obsah
Jak jsem začala s příkrmy?

Miminko a příkrmy

Jak a co naše miminka v prvních měsíc a letech jí, má vliv na jejich zdraví i v budoucnu. Z toho důvodu není dobré brát příkrmy na lehkou váhu. Období příkrmů se odvíjí také od toho, jestli má miminko mateřské mléko nebo umělé.

S prvními příkrmy to chce spoustu trpělivosti. Ze začátku může miminko během podávání příkrmů plakat a podávanou stravu odmítat. Většinu z  toho, co se mu chystáte dát, nezná a ne vše mu může být ihned po chuti. Než naše miminka budou jíst sami, chvíli si počkáme.

Kdy začít s příkrmem?

Říká se, že by se nemělo začínat před ukončeným 4. měsícem, ale také to dlouho neprodlužovat. Miminko by mělo první příkrm dostat nejpozději do ukončeného 6. měsíce.
Při podávání tuhé stravy později mohou vzniknout alergie na potraviny a navíc naše malé lásky by neměly být zvyklé jen na tekutou stravu, ale postupně si zvykat i na pevnou. Čím později začnete, tím hůře si miminko zvyká na něco jiného než mléko.
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsme s příkrmy začali okolo 4. měsíce a miminko nemá s tuhou stravou žádný problém. Malý byl krmený umělým mlékem, proto jsme s mixovanou zeleninou začali takto brzy.
U kojených dětí je lepší počkat okolo 5. měsíce. To že miminko dostává jinou stravu než mléko, neznamená, že s kojením nebo umělým mlékem přestanete. Mléko má jinou chuť, konzistenci a navíc živiny, které miminko potřebuje. 

S čím tedy začít? 

Ze začátku začínejte s jednosložkovými příkrmy jako je samotná mrkev, brambor nebo hrášek. Podávejte je nejlépe v ranních hodinách, protože pak můžete celý den pozorovat příznaky případné alergii.  A navíc vaše miminko je vyspané a může sníst větší porci.
Pokud miminko nemá problémy se samostatnými surovinami, mícháme je společně. Zpočátku začínáme zeleninou a později ovocem. Maso je lepší používat až po zkoušce se zeleninou a ovocem.
Na zkoušku si připravte ze začátku jen malou porci na polévkovou lžíci, ať můžete pozorovat pozdější reakce.
První jídlo by mělo být nejlépe rozmixované a bez hrudek. Mělo by mít kašovitou konzistenci. Toho dosáhneme pomocí přilití vody případně umělého nebo mateřského mléka. Dbejte na to, aby veškeré potraviny prošly varem a to nejen z hygienických důvodů, ale také proto, že se vám tak bude zelenina lépe mixovat.
Při podávání jídla dávejte pozor, aby bylo vlažné nikoli horké.

Kdy podávat příkrmy?

Jak jsme již zmiňovali, příkrmy je lepší podávat dopoledne, nebo nejpozději k obědu. Na večer postupně můžete vyzkoušet mléčnou kaši, která je nasládlá a většině dětí chutná. Navíc miminko pěkně “zaplácne” na noc a vy se tak budete moct v klidu vyspat. 
Kaše vždy připravujte podle návodu na krabičce.
Náš malý zatím s žádnými surovinami neměl problém, ale samozřejmě chutě a možné alergie jsou u každého miminka jiné. Ráno dostává umělé mléko. Ke svačince nebo obědu dostane rozmixovanou zeleninu.
Na odpolední svačinku má ovoce nejčastěji banán. Po vykoupání tedy před spaním dostává mléčnou kaši a na celou noc máme klid. 
Takže všem začátečnicím s příkrmy přeji pevné nervy a hodně štěstí.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak se připravit na porod a jak vybrat tu správnou porodnici? Pro spousty z nás je jedna z nejdůležitějších věcí v těhotenství výběr té správné porodnice. Není se čemu divit, chceme přeci, aby o nás i o naše malé bylo co nejlépe pečováno a postaráno. Každá z nás, by si předem měla rozmyslet, co je pro ni důležité během porodu a po porodu, pro co se chce rozhodnout a co bude preferovat. Pojďme se společně podívat na to, nad čím přemýšlet a co si před výběrem ujasnit. Kdy poznáte, že rodíte Drtivá většina z nás pozná, kdy rodí, a proto co nejdříve vyráží do porodnice, kde proběhne příjem k porodu. V každé porodnici by vás měl lékař vnitřně vyšetřit a udělat ultrazvuk, kde zjišťuje, zda je miminko v pořádku. Kontroluje se srdíčko, možné kontrakce a otevření porodních cest. Poté se rozhodne, zda pojedete zpět domů, půjdete rovnou na sál rodit, nebo zda vás přesunou na oddělení šestinedělí a do porodu si počkáte v nemocnici. Zůstanete-li v porodnici, je nutné vyřešit u
Získejte zpět původní váhu. Kdy a jak začít cvičit po porodu? Čas po porodu je velmi cenný. Každá z nás je ráda, když si v klidu dojde do sprchy, nebo se nají. Kdy najít čas na trochu cvičení? Stejně jako mnoho maminek přemýšlíme, kdy a jak začít. Co si budeme povídat, hned po ukončení  těhotenství   a porodu nejsme v nejlepší kondici, navíc naše  miminko   potřebuje hodně pozornosti a celodenní péče. Cítíme se vyčerpané a na trochu pohybu nemáme ani pomyšlení. Proto se podíváme na to, kdy a jak začít s menším tréninkem, tak abychom se dostali k původní váze. Nezapomínejte, jak dlouho rostlo miminko ve vašem těle Tím pádem nečekejte, že za dva  týdny  budete na původní váze. Vše chce svůj čas, a proto ani vy na sebe nespěchejte. Začněte postupně a pomalu.Už pár dnů po přirozeném porodu, pokud se cítíte dobře, můžete zkusit nenáročné cviky. Jestli-že jste po císařském řezu, raději dejte cvičení čas a na nic nespěchejte. Sama uznáte za vhodné, kdy jste připravená. V obo
Novopečená maminka radí, jak na spánek miminka Novorozenci spí opravdu hodně! Obvykle 16 až 17 hodin denně. Přičemž většina dětí nezůstává spát déle než dvě až čtyři hodiny v kuse. A to bez ohledu na to, jestli je zrovna den či noc. Buďte proto připraveni, že v prvních týdnech života novorozence si spánku příliš neužijete. Spánek miminka během šestinedělí Během  šestinedělí  se miminka budí přibližně ve stejných časových rozmezích. Jelikož ještě  nerozpoznávají den a noc . Více méně se budí jen kvůli hladu, anebo pokud je třeba bolí bříško. Po tomto nejkrušnějším období je již možné mít určitý režim spánku. Miminko by pomalu mělo  začít vnímat rozdíly mezi dnem a nocí.  Ale nečekejte, že dáte miminko spát v osm večer a probudí se vám až další den v osm ráno. Většinou se děťátka nejdéle budí po šesti hodinách, takže vás přeci jen v noci minimálně jednou vzbudí. Ale samozřejmě neřiďte se podle žádných tabulek, pokud vám miminko bude spát déle než šest hodin,