Přeskočit na hlavní obsah
Výbavička pro miminko 2. část
Výbavička pro miminko 2. část - Těhotenství.cz
Čekáte nový přírůstek do rodiny a začínáte plánovat, co všechno bude třeba pořídit?  Přebalování, oblečení, koupání, cestování, spánek atd. Je toho opravdu dost, co takový malý drobeček bude potřebovat hned poté, co přijde na svět. V první části dvoudílné série na téma výbavička pro miminko, kterou najdete zde Výbavička pro miminko 1. část jsme dali dohromady poměrně dlouhý přehled potřebných věcí, na které je dobré pamatovat. Dnes si tento seznam rozšíříme o pár dalších.

Přebalování miminka

V naší výbavě nesmí chybět přebalovací podložka z důvodu pohodlí miminka. Na té mám látkový obal, ale i tak na to ještě dávám jednorázové přebalovací podložky. Velmi ráda používám látkové (bavlněné) pleny ať už na odříhnutí, tak na usušení i na otření po koupání.
Před porodem jsem si nakoupila pár balení jednorázových plen velikosti 1 a 2, ale zatím stále využívám velikost 0. I když malého koupu a každý večer mu minimálně opláchnu zadeček. Pro rychlejší přebalení používám vlhčené ubrousky a po otření mažu miminko krémem proti opruzeninám.

V mojí přebalovací výbavičce nesmí chybět

  • přebalovací podložka
  • jednorázové přebalovací podložky na cesty
  • bavlněné pleny – i v případě, že chcete používat jednorázové pleny, budete potřebovat cca 20 kusů látkových plen (na otírání, přikrytí, podložení apod.)
  • pleny – jednorázové či látkové dle vlastního uvážení
  • vlhčené čistící ubrousky
  • krém proti opruzeninám

Koupání miminka

Každá z nás chce mít čisté a voňavé miminko. K tomu je rozhodně potřeba vanička, přičemž hodit se může i teploměr. Ale většinou stačí odzkoušet teplotu vody jednoduše rukou a hned máte jasno. 
Hodí se minimálně dvě osušky, abyste je mohli střídat. Dále žínky na omývání malého tělíčka. Já mám ráda, když není můj drobeček rozcuchaný, takže jsem pořídila i kartáč na vlasy.
V každém případě jsou potřeba také nůžky na nehty s kulatým koncem. Nedoporučuje se však stříhat nehtíky hned, jak se miminko narodí. Aby se nezatrhly. Doporučené stříhání je až po šestinedělí. Ale to poznáte sama, kdy to bude potřeba.
Další vhodnou výbavou jsou vatové tyčinky na čištění uší a nosu.
Aby mrňousek voněl, používám mýdlo a olejíček. Na začátek je dobré koupit v lékárně slunečnicový, který není parfemovaný. O čem se často nepíše, je líh z lékárny a tamponky na čištění pupíku. Vatové však nejsou ideální. Pokud by byly tamponky vatové, drobečkům by mohla vata zůstat v pupíku a začít hnisat.

Výbavička pro miminko na koupání a hygienu

  • vanička
  • teploměr do vody
  • osušky
  • žínky
  • kartáč na vlasy
  • nůžky na nehty s kulatým koncem
  • vatové tyčinky
  • dětské mýdlo
  • dětský olej
  • líh a tamponky
  • lékárnička novorozence
  • líh na ošetření pupíku
  • přípravek k ošetření poraněných bradavek (např. Bepanthen, který se hodí i na opruzeniny)
  • teploměr
  • nosní odsávačka
  • lék na horečku (např. Panadol sirup)
  • Ophthalmo-Septonex nebo borová voda na oči
Samozřejmě je na každé z vás, co si nakoupíte. Toto je jen takový výtah věcí, které jsem pořídila a nyní je s oblibou používám. Budu ráda, když v mém seznamu výbavičky pro miminko najdete svou inspiraci.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak se připravit na porod a jak vybrat tu správnou porodnici? Pro spousty z nás je jedna z nejdůležitějších věcí v těhotenství výběr té správné porodnice. Není se čemu divit, chceme přeci, aby o nás i o naše malé bylo co nejlépe pečováno a postaráno. Každá z nás, by si předem měla rozmyslet, co je pro ni důležité během porodu a po porodu, pro co se chce rozhodnout a co bude preferovat. Pojďme se společně podívat na to, nad čím přemýšlet a co si před výběrem ujasnit. Kdy poznáte, že rodíte Drtivá většina z nás pozná, kdy rodí, a proto co nejdříve vyráží do porodnice, kde proběhne příjem k porodu. V každé porodnici by vás měl lékař vnitřně vyšetřit a udělat ultrazvuk, kde zjišťuje, zda je miminko v pořádku. Kontroluje se srdíčko, možné kontrakce a otevření porodních cest. Poté se rozhodne, zda pojedete zpět domů, půjdete rovnou na sál rodit, nebo zda vás přesunou na oddělení šestinedělí a do porodu si počkáte v nemocnici. Zůstanete-li v porodnici, je nutné vyřešit u
Získejte zpět původní váhu. Kdy a jak začít cvičit po porodu? Čas po porodu je velmi cenný. Každá z nás je ráda, když si v klidu dojde do sprchy, nebo se nají. Kdy najít čas na trochu cvičení? Stejně jako mnoho maminek přemýšlíme, kdy a jak začít. Co si budeme povídat, hned po ukončení  těhotenství   a porodu nejsme v nejlepší kondici, navíc naše  miminko   potřebuje hodně pozornosti a celodenní péče. Cítíme se vyčerpané a na trochu pohybu nemáme ani pomyšlení. Proto se podíváme na to, kdy a jak začít s menším tréninkem, tak abychom se dostali k původní váze. Nezapomínejte, jak dlouho rostlo miminko ve vašem těle Tím pádem nečekejte, že za dva  týdny  budete na původní váze. Vše chce svůj čas, a proto ani vy na sebe nespěchejte. Začněte postupně a pomalu.Už pár dnů po přirozeném porodu, pokud se cítíte dobře, můžete zkusit nenáročné cviky. Jestli-že jste po císařském řezu, raději dejte cvičení čas a na nic nespěchejte. Sama uznáte za vhodné, kdy jste připravená. V obo
Novopečená maminka radí, jak na spánek miminka Novorozenci spí opravdu hodně! Obvykle 16 až 17 hodin denně. Přičemž většina dětí nezůstává spát déle než dvě až čtyři hodiny v kuse. A to bez ohledu na to, jestli je zrovna den či noc. Buďte proto připraveni, že v prvních týdnech života novorozence si spánku příliš neužijete. Spánek miminka během šestinedělí Během  šestinedělí  se miminka budí přibližně ve stejných časových rozmezích. Jelikož ještě  nerozpoznávají den a noc . Více méně se budí jen kvůli hladu, anebo pokud je třeba bolí bříško. Po tomto nejkrušnějším období je již možné mít určitý režim spánku. Miminko by pomalu mělo  začít vnímat rozdíly mezi dnem a nocí.  Ale nečekejte, že dáte miminko spát v osm večer a probudí se vám až další den v osm ráno. Většinou se děťátka nejdéle budí po šesti hodinách, takže vás přeci jen v noci minimálně jednou vzbudí. Ale samozřejmě neřiďte se podle žádných tabulek, pokud vám miminko bude spát déle než šest hodin,