Získejte zpět původní váhu. Kdy a jak začít cvičit po porodu?
Čas po porodu je velmi cenný. Každá z nás je ráda, když si v klidu dojde do sprchy, nebo se nají. Kdy najít čas na trochu cvičení? Stejně jako mnoho maminek přemýšlíme, kdy a jak začít.
Co si budeme povídat, hned po ukončení těhotenství a porodu nejsme v nejlepší kondici, navíc naše miminko potřebuje hodně pozornosti a celodenní péče. Cítíme se vyčerpané a na trochu pohybu nemáme ani pomyšlení. Proto se podíváme na to, kdy a jak začít s menším tréninkem, tak abychom se dostali k původní váze.
Nezapomínejte, jak dlouho rostlo miminko ve vašem těle
Tím pádem nečekejte, že za dva týdny budete na původní váze. Vše chce svůj čas, a proto ani vy na sebe nespěchejte. Začněte postupně a pomalu.Už pár dnů po přirozeném porodu, pokud se cítíte dobře, můžete zkusit nenáročné cviky. Jestli-že jste po císařském řezu, raději dejte cvičení čas a na nic nespěchejte. Sama uznáte za vhodné, kdy jste připravená. V obou případech to v žádném případě nepřehánějte a začněte velmi opatrně, klidně několikrát za den, ale s klidem a trpělivostí.
Cviky na pánevní dno jsou jedny z nejdůležitějších
Kegelovy cviky posilují pánevní dno. Díky těmto cvikům můžete zabránit neúmyslnému úniku moči, které je po porodu velmi časté. S těmito cviky můžete začít již pár dní po porodu, ale samozřejmě s mírou.
Posilovat pánevní dno můžete, když sedíte na gauči, na židli a klidně i na toaletě. Při výdechu zatáhněte břišní svaly na několik vteřin a pak je uvolněte. Snažte se zapojit jen břišní svaly bez stehen. Pokud po půjde, můžete tento cvik opakovat několikrát za den.
Pokud máte v plánu jít po porodu běhat, není to úplně nejlepší volba, právě kvůli povolenému pánevnímu dnu. Samozřejmě po pár dnech Kegelových cviků začněte zapojovat hýždě, stehna, atd. Jak již bylo zmíněno, opravdu cvičení nepřehánějte, protože při větší zátěži se ve vašem těle zvyšuje kyselina mléčná, která se přenáší do mateřského mléka a mění jeho chuť. Díky tomu se často stává, že miminka odmítají mateřské mléko a maminky přestanou kojit.
To samé platí i u diet, při rychlém úbytku hmotnosti se snižuje laktace, tím pádem pro miminko nezbývá dostatek mléka a opět to vede ke konci kojení.
Jak na břišní svaly po těhotenství?
Pro ženy po porodu je asi prvořadé, jak vypadá jejich bříško. Nezapomínejte, jak velkými změnami prošlo vaše tělo a dejte mu čas pro znovu načerpání sil. Pokud začnete s cviky, nezapomínejte na správné provedení.
Maminky po přirozeném porodu mohou začít dříve. Zpočátku bude stačit zatáhnout břicho na několik vteřin při výdechu a poté zase povolit. Samozřejmě maminky po císařském řezu by měli raději počkat, aby jim nepraskla jizva, nebo neměli velké bolesti. V tomto případě je lepší poradit se s lékařem.
Vhodné cviky na začátek
- hluboký nádech a výdech se stažením břišních svalů k sobě
- povolování a stahování pánevního dna
- povolování a stahování hýždí
- kroužení kyčlí, kolen, kotníků, ramen, loktů, zápěstí
- kočičí hřbet - na všech čtyřech střídavé prohnutí a "vyhrbení"
- procházky a lehká chůze
Co si budeme povídat. Těhotenství a poté mateřství není vůbec jednoduché. Ale je to to nejkrásnější období v našem životě, které za to stojí. Proto je důležité věnovat se miminku, ale také si udělat čas sama pro sebe, třeba i deseti minutami cvičení. A když nemáme chuť každý den intenzivně cvičit, další možností je vzít kočárek a jít na procházku, protože nejzdravější cvičení je svižná chůze.
Pořiďte si krokoměr a každý den si dejte cíl kroků, které chcete ujít a postupně své cíle zvyšujte. Vaše miminko bude na vzduchu, může vám hezky spinkat, vy se projdete v přírodě a vyčistíte si hlavu. Nejlepší na to je, že nemusíte přemýšlet na tím, co vše je doma potřeba uklidit, uvařit a udělat, prostě jen relax.
Komentáře
Okomentovat